Upravni odbor Air Montenegro izabrao je Vukadina Stojanovića, dosadašnjeg vršitelja dužnosti predsjednika Uprave, za novog glavnog izvršnog direktora kompanije.
Ova preporuka sada čeka odobrenje vlade. Od osam kandidata za to mjesto, Povjerenstvo je razmotrilo samo tri, jer ostalih pet nije dostavilo svu potrebnu dokumentaciju.
Vršitelj dužnosti
Stojanović, koji je prethodno bio zamjenik glavnog komercijalnog direktora u Montenegro Airlinesu, obnaša dužnost vršitelja dužnosti izvršnog direktora nakon smjene Marka Anžura.
Anžur koji je predstavljen kao stručnjak iz Slovenije, imenovan je početkom svibnja prošle godine za izvršnog direktora To Montenegra, ali je ugovorom o radu predviđeno da može biti smijenjen, između ostalog, jednostranom odlukom kompanije, bez navođenja razloga. On je prema neslužbenim informacijama “Vijesti” smijenjen zbog loših rezultata rada.
“Smjena direktora zbog loših rezultata apsolutno je potvrdila ono što ponavljam zadnje četiri godine, da je avioprijevoznik u problemima. Točnije, ToMontenegro ima 60 posto svoje flote u wet-leasingu – modelu po kojem svaka kompanija izbjegava – jer je poznato da je to 30 do 40% skuplji način funkcioniranja, primjerice, ‘Montenegro Airlines’ nije imao niti jedan dan rada u wet-lease-u, to je model koji koriste isključivo turističke agencije.
Dakle, korištenje ovog modela koči razvoj tvrtke, prije svega s aspekta znanja i tehnologije, a bilo bi korisno objaviti i podatak koliko je država uložila u rezervu za održavanje 2021. godine “, kazao je nedavno Zoran Đurišić, osnivač Montenegro Airlinesa i njegov direktor do 2013. godine.
On smatra da je krajnje vrijeme da profesionalci i stručnjaci izvrše dubinsku analizu poslovanja “To Montenegro”, kako bi građani Crne Gore dobili realnu sliku stanja u toj kompaniji.
Dubinska analiza
“Ova Vlada, kao i one prethodne, nastavlja ignorirati potrebnu profesionalnost u aviokompaniji, pa su im glavni model za imenovanje u uprave pouzdani prijatelji, a više stranački veterani, zbog čega imamo kaos u civilnom zrakoplovstvu.
Iako pozdravljam dio Odlukom Vlade, a za nju se već duže vrijeme zalažem, imenovanjem dokazanih stručnjaka na mjesto izvršnog direktora i samo jednog člana uprave, moram istaknuti da to nije dovoljno za uspješan razvoj zrakoplovne industrije nepismene reba držati što dalje od upravljanja najkompleksnijom industrijom, ali ova Vlada se, kao i prethodne, pokleknula pred neznalicama u ovom sektoru i prihvatila njihove nerazumne stavove”, kaže Đurišić.
Prošle je godine crnogorski nacionalni zračni prijevoznik nastavio svoj financijski i operativni uspon, ostvarivši 62,3 milijuna eura prihoda, što predstavlja rast od 45% u odnosu na 2022. godinu. Ostvarena dobit, kao pokazatelj uspješnosti poslovanja i efektivne zarade tvrtke, iznosi 3,47 milijuna eura.
Analitičari se slažu kako će za buduće poslovne rezultate kompanije presudno biti da Crna Gora napokon bude brendirana kao izuzetno atraktivna turistička destinacija, dominantno orijentirana prema visokoplatežnim tržištima.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu