U regiji Zapadnog Balkana u idućih šest godina otvorit će se više od 27.000 radnih mjesta u području obnovljivih izvora energije

Autor: Poslovni dnevnik , 31. listopad 2024. u 07:21
Kako bi regija adekvatno odgovorila na ‘zelenu tranziciju’, hitno su potrebne reforme u području obrazovanja i školstva/Shutterstock

Crnoj Gori će trebati više od 1000 radnika u području solarne energije.

U regiji Zapadnog Balkana u idućih šest godina otvorit će se više od 27.000 radnih mjesta u području obnovljivih izvora energije, od čega će najviše stručnjaka biti potrebno u sektoru solarne energije.

Pokazala je to analiza tržišta rada provedena u Crnoj Gori, Srbiji, Sjevernoj Makedoniji, Bosni i Hercegovini, Albaniji i na Kosovu, piše RTCG.

Neophodne reforme
Kako bi regija adekvatno odgovorila na “zelenu tranziciju”, hitno su potrebne reforme u području obrazovanja i školstva, ističu organizatori konferencije “EduEnergy 2.0: Prema oblikovanju budućnosti tranzicije obnovljivih izvora energije na Zapadnom Balkanu”.

Analiza tržišta rada pokazuje da će do kraja 2030. godine biti otvoreno više od 1700 radnih mjesta u područjima obnovljivih izvora energije, od čega će najveći broj zaposlenih biti potreban u sektoru solarne energije.

Uravnotežena slika

Crna Gora s 39,8 posto energije iz ugljena ima nešto uravnoteženiju energetsku sliku nego ostatak zapadnog Balkana.

Kako obrazovanje i obuka mogu odgovoriti na promjene na tržištu rada koje će izazvati zelena tranzicija i sve veće uvođenje obnovljivih izvora energije, pitanje je koje će pokušati odgovoriti sudionici Konferencije posvećene “zelenoj budućnosti” Balkana.

Očekuje se da će na sastanku sudjelovati predstavnici obrazovnog sektora iz regije zapadnog Balkana – ministarstva obrazovanja, energetike, državne agencije za stručno obrazovanje i osposobljavanje, gospodarske komore, poslodavci i škole.

“Značajan dio konferencije bit će posvećen promjenama na tržištu rada koje se očekuju zbog zelene tranzicije, potrebama baznog sektora za novim sadržajima vezanim uz obnovljive izvore energije te kako mladi biraju svoju karijeru i kako potaknuti ih da izaberu obrazovne programe vezane za energetiku”, ističe za Radio Crne Gore direktorica međunarodne organizacije “Inicijativa za reformu obrazovanja u Jugoistočnoj Europi” Tina Šarić.

Najavljuje da će na skupu organiziranom u suradnji s Njemačkim društvom za međunarodnu suradnju GIZ biti predstavljeni nalazi istraživanja o potrebama tržišta rada do 2030. na Zapadnom Balkanu koji pokazuju da će ovoj regiji biti potrebno više od 27.000 radnih mjesta u nakon šest godina u području obnovljive energije.

Trenutačno se energetski sektori u zemljama regije uglavnom oslanjaju na ugljen kao izvor. Kosovo, Srbija i Bosna i Hercegovina su čak među prvih 10 zemalja svijeta po postotku energije dobivene iz ugljena. Dok Crna Gora s 39,8 posto ima nešto bolju uravnoteženu energetsku sliku. “Konferencija će dijelom biti usmjerena na analizu postojećeg stanja i identificiranje daljnjih potreba”, kaže Šarić.

Usmjeriti obrazovanje
Dodaje kako mladi, ali i odrasli, nedovoljno poznaju zelenu tranziciju, pa se počelo raditi na uvođenju tih tema u postojeće nastavne planove i programe, kao i na uvođenju novih obrazovnih programa koji su potrebni za daljnje razvoj obnovljivih izvora energije.

“Kad je riječ o ovako velikom zaokretu, zelenoj tranziciji, trebaju se uključiti svi segmenti društva, na razinama za koje su ovlašteni – donositelji odluka prilikom izglasavanja i predlaganja zakona i strategija usmjerenih na obnovljive izvore energije te adekvatni mehanizmi koji bit će ih moguće provesti; nevladine organizacije prilikom lobiranja za optimalna rješenja i ukazivanja na potencijalne probleme; intelektualcima za ukazivanje na učinke različitih izvora energije i pronalaženje novih, još boljih i održivijih rješenja; obrazovni sektor u stvaranju nove generacije mladih ljudi koji su svjesni novih izvora energije i spremni izabrati zanimanja koja ih promoviraju; kao i u podršci odraslom stanovništvu u usavršavanju kako bi mogli odgovoriti na nove potrebe na tržištu rada – svatko ima svoju važnu ulogu u tom procesu”, zaključuje Šarić.

Komentirajte prvi

New Report

Close