Europkse sankcije bankarskom sustavu Rusije značajno su smanjile broj Rusa koji kupuju nekretnine u Crnoj Gori.
Uvedene zbog invazije na Ukrajinu, te sankcije uključuju i zabranu novčanih transakcija za ključne ruske banke, što se primjenjuje i u Crnoj Gori koja usklađuje svoju vanjsku politiku s EU.
Ne mogu preuzeti novac
“Nemoguće je poslati novac u Rusiju i primiti novac iz te zemlje, a problem je i zatvaranje računa nerezidentima”, kaže za Radio Slobodna Europa (RSE) Ivan Dašić, posrednik za nekretnine.
Dosta njihovih klijenata koji su kupili nekretnine, a nisu imali boravak u Crnoj Gori, dobili su obavijest iz banaka da podnesu dokaz o privremenom ili stalnom boravku, kako bi mogli zadržati svoje bankarske račune.
“Onima koji to nisu uradili račun je zatvoren i raskinut ugovor s bankom”, dodaje Dašić, i zbog tih ograničenja Rusi više nisu najbrojniji inozemni kupci nekretnina.
U Crnoj Gori privremeni i stalni boravak ima ukupno 11.661 državljana Rusije.
Oni koji nemaju riješen boravak ne mogu otvoriti račun kao ranije, kaže Olesya, Ruskinja koja ima stalni boravak u Budvi i radi kao posrednica u sektoru nekretnina.
Budući da većina Rusa nema račun u nekoj trećoj zemlji, ona dodaje da teško mogu i prodati svoju nekretninu, ako žele taj novac iznijeti iz Crne Gore.
Iz nekoliko budvanskih banaka za RSE potvrđeno je da je za otvaranje računa državljanima Rusije potrebna potvrda o privremenom ili stalnom boravku u Crnoj Gori i potvrda o zaposlenju.
Međutim, Olesya kaže da je to teško ostvariti.
“U većini banaka za otvaranje računa potrebna je potvrda boravka i zaposlenja, a da bi ste se zaposlili ili dobili potvrdu boravka trebate imate račun, to je začarani krug”, objašnjava Olesya.
Druga opcija je da Rusi otvore račun u susjednoj Srbiji. Tamo otvore tvrtku, što im omogućava dobivanje računa u banci te onda mogu obaviti promet s Crnom Gorom.
Potvrđuje to i Tomislav Ranković iz agencije Kamin.
“Rusi sve više idu u Srbiju gdje otvaraju račune, i iz te zemlje šalju novac, ne samo u Crnu Goru”, kaže Ranković.
Propisi u Srbiji ne predviđaju ograničenja povezana s otvaranjem računa za državljane Rusije. Za nerezidente, koji nisu državljani Srbije, potrebno je dostaviti i potvrdu o adresi na kojoj budući klijent živi.
Pojedine banke u Srbiji zbog velikog zanimanja za otvaranje računa prihvaćaju i adresu hotela u kojem su građani Rusije prijavljeni.
Iako ne ovisi od prihodima iz Rusije jer u Budvi ima posao, račun u banci i plaću, Marita iz Novosibirska kaže da je njenim sunarodnjacima koji ovise o financijama iz Rusije svakodnevni život otežan jer ne mogu preuzeti novac preko banaka.
“To je neizvedivo jer ruske platne kartice ovdje ‘ne rade’, zato su nekretnine pale u drugi plan”, kaže Marita.
Deripaska nije na popisu
Vlada Crne Gore je 8. travnja usvojila sankcije Rusiji, koje znače i zamrzavanje imovine, a Filip Adžić, crnogorski ministar unutarnjih poslova, izjavio početkom lipnja da su zamrznute 44 nekretnine u vlasništvu 33 građana Rusije.
Na tom popisu nema Olega Deripaske, jednog od najpoznatijih ruskih poduzetnika povezanih s nekretninama u Crnoj Gori. Njegovo ime je na europskoj listi sankcioniranih osoba.
Prema službenim podacima, građani Rusije vlasnici su ili suvlasnici 18.906 nekretnina i 3,9 milijuna kvadrata zemljišta u Crnoj Gori. Najviše nekretnina imaju u Budvi (6671) i Baru (4661).
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu