U restrukturiranje Instituta Simo Milošević iz Igala, kupnjom dionica i dokapitalizacijom, Vlada planira uložiti oko 40 milijuna eura, a taj novac je predviđen u proračunu za narednu godinu, rekao je Branko Krvavac, šef kabineta premijera.
Kazao je i da očekuju skori završetak plana restrukturiranja koji je Vlada naručila od tima stručnjaka sa Sveučilišta Crne Gore. Stavka u proračunu za kupnju vrijednosnih papira iznosi ukupno 34,2 milijuna eura. Prema sadašnjoj cijeni na burzi, sve dionice vrijedile bi sedam milijuna eura, pišu Vijesti.
Veliki dugovi
Trenutna dugovanja Instituta prema vjerovnicima iznose 25 milijuna eura, plus pet milijuna kredita koje treba vratiti Vili Olivi, koji je tim iznosom u srpnju spasio Institut iz blokade, te potraživanja zaposlenika po tužbama. Na naplatu dolaze smanjenja plaća proteklih godina, koja mogu iznositi i do šest milijuna eura. Prema financijskim izvješćima za devet mjeseci ove godine, Institut je ostvario gubitak od 335 tisuća eura, što je dvostruko više od prošlogodišnjeg gubitka. Račun tvrtke bio je u blokadi šest od ovih devet mjeseci, što je otežavalo poslovanje.
Akumulirani gubitak Instituta iz prethodnih godina na kraju rujna iznosio je 29,5 milijuna eura. Suvlasnik Vile Olive, koja ima 27,4 posto udjela u Institutu, Žarko Rakčević izjavio je za Vijesti da zbog previše nepoznanica ne može komentirati iznos i scenarij najavljen na konferenciji za novinare u Vladi.
Izvršni direktor Instituta Zoran Kovačević rekao je da bi plan restrukturiranja trebao biti gotov najkasnije do kraja godine, a da će timovi Ekonomskog, Građevinskog i Medicinskog fakulteta Univerziteta Crne Gore sudjelovati u njegovom razvoju.
Vlada i Rakčević u lipnju su dogovorili da se omogući deblokada računa Instituta s po pet milijuna, kao i da se u roku od šest mjeseci izradi plan restrukturiranja. Kako je tada priopćeno, dogovoreno je i da će se nakon izrade plana omogućiti dokapitalizacija Instituta od deset milijuna eura ili više, kao i da će se, prema Zakonu o državnim potporama, tek u roku tri godine nakon toga, ako tvrtka posluje na održiv način, moguća su značajna ulaganja u razvoj Instituta.
“Člankom 2. Ugovora između Vlade i Sveučilišta predviđena je izrada plana restrukturiranja kojim će se osigurati postizanje financijske stabilnosti, poboljšanje učinkovitosti poslovanja i poboljšanje kvalitete usluga Instituta za fizikalnu medicinu, rehabilitaciju i reumatologije dr. Simo Milošević Igalo, kao i poboljšanje njegove konkurentnosti”, naveo je Kovačević na pitanje Vijesti koji su ciljevi plana restrukturiranja.
Gubici zbog države
Jedan od zaključaka lipanjskog sporazuma je da državni Zavod za zdravstveno osiguranje (FZO) plaća Institutu troškove rehabilitacije svojih osiguranika daleko ispod tržišne cijene usluga i da Institut na njima ostvaruje gubitak. Utvrđeno je i da nakon gubitka korisnika iz norveškog programa, od kraja prošle godine, Institut nema mogućnosti da iz drugih prihoda pokrije gubitke koje ima prema osiguranicima RFZO-a. Tada je najavljeno i poskupljenje usluga za domaće korisnike.
Rakčević je u listopadu rekao da razmišlja o odlasku iz Instituta, kao i o preseljenju dijela poslovanja izvan Crne Gore.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu