Ugrožena opskrba vodom primorskih općina

Autor: Poslovni dnevnik , 04. svibanj 2022. u 08:00
Do pada izdašnosti izvora Bolje sestre za 80% dovelo je prekomjerno vađenje šljunka/MARIJAN SUŠENJ/PIXSELL

Do pada izdašnosti izvora Bolje sestre za 80%, s kojeg se opskrbljuje šest općina, dovelo je prekomjerno vađenje šljunka iz korite Morače.

Crna Gora se nosi s pitanjem hoće li za vrijeme turističke sezone primorje imati dovoljno vode. Do pada izdašnosti izvora Bolje sestre za 80%, s kojeg se opskrbljuje šest općina, dovelo je prekomjerno vađenje šljunka iz korite Morače.

”Kada je počeo s radom Regionalni vodovod izdašnost je bila 2650 litara da bi 9. kolovoza 2021. godine bila oko 265 litara u sekundi. Dovodi se u pitanje vodoopskrba u srpnju, kolovozu i rujnu”, rekao je Zoran Lakušić, predsjednik Odbora direktora Regionalnog vodovoda, prenosi RTCG.

S izvora Bolje sestre vodom se opskrbljuje i Ulcinj. Zato ugostitelji u tom gradu ne mogu zamisliti niti jedan dan bez vode jer turizam je glavna razvojna grana. Da je sve otišlo predaleko smatra i Jovan Zvizdojević čiji je bunar u Zeti zbog ugroženosti podzemnih voda odavno presušio.

”Kada je od 2004. do 2006. krenula velika eksploatacija šljunka voda je naglo počela padati, a već 2012. i 2013. taj bunar je presušio, čak i zimi kada su obilne oborine”, kaže Zvizdijević.

Devastatori se moraju zaustaviti, poručuju sugovornici RTCG-a.

”Država mora spriječiti investitore u koritu Morače jer će doći do nesagledivih posljedica za cijelu Crnu Goru”, dodaje Lakušić.

Komentirajte prvi

New Report

Close