Svjetska banka daje Crnoj Gori 80 mil. eura za razvojne politike

Autor: Poslovni dnevnik , 29. listopad 2024. u 05:44
Aranžman sa Svjetskom bankom podržali su AFD (Francuska razvojna agencija) i OPEC Fond za međunarodni razvoj, s kojima su završeni pregovori o kreditima od po 50 milijuna eura/Shutterstock

DPL je financijski instrument koji Svjetska banka osigurava zemljama u svrhu potpore provedbi reformi.

Vlada je sa Svjetskom bankom potpisala ugovor o zajmu za razvojne politike od 80 milijuna eura, tzv DPL aranžman, objavio je ministar financija Novica Vuković.

On je, kako je priopćeno iz Ministarstva financija, kazao da je ovo veliki i značajan korak za Crnu Goru u ostvarivanju državne vizije jačanja ekonomskog rasta i osiguranja dugoročne stabilnosti naše zemlje, prenosi Mina-business.

Održivi razvoj
Prema Vukovićevim riječima, ovakav aranžman s vjerodostojnim partnerom, poput Svjetske banke, odraz je potvrde i podrške naporima Vlade u jačanju fiskalne discipline i poticanju zelenog i održivog razvoja.

Pojašnjava se da je DPL (Development Policy Loan) financijski instrument koji Svjetska banka osigurava zemljama u svrhu potpore provedbi političkih i institucionalnih reformi, u područjima kao što su gospodarsko upravljanje, upravljanje javnim sektorom, ljudski razvoj, infrastruktura i zaštita okoliša. Navodi se da je cilj ove vrste kreditiranja stvaranje uvjeta za održivi razvoj i rast te smanjenje siromaštva.

Uspostava fiskalnog vijeća

U dijelu jačanja fiskalne discipline preduvjet je bio uspostavljanje nezavisnog Fiskalnog vijeća.

“Za razliku od tradicionalnih investicijskih zajmova, DPL aranžmani isplaćuju se na temelju provedbe specifičnih mjera politike i reformi, a ne na temelju završetka fizičkih ulaganja”, stoji u priopćenju. Neka od ključnih postignuća koje je Svjetska banka prepoznala za Crnu Goru, kako se dodaje, odnose se na smanjenje javnog duga.

“Kao rezultat fiskalnih reformi i pažljivog upravljanja proračunom, čime je povećano povjerenje međunarodnih financijskih institucija u održivost crnogorske ekonomije”, navodi se u priopćenju. Ministarstvo financija istaknulo je da je reformama poput ukidanja doprinosa za zdravstveno osiguranje i uvođenje progresivnog poreza na dohodak uspostavljena fiskalna disciplina, čime su istovremeno povećani prihodi i smanjeni fiskalni rizici.

Navedeno je da se posebna pažnja posvećuje održivom razvoju i reformama zaštite okoliša. “Svjetska banka je prepoznala napore Crne Gore u ostvarivanju napretka na putu ka članstvu u Europskoj uniji, posebno u reformama u području pravosuđa i borbe protiv korupcije”, navodi se u priopćenju.

Podsjećamo, pregovori o spomenutom kreditnom aranžmanu sa Svjetskom bankom započeli su prije tri godine. No, zahvaljujući naporima Ministarstva financija u posljednjih nekoliko mjeseci ispunjene su sve dogovorene reforme koje se prvenstveno odnose na jačanje fiskalne discipline te poticanje zelenog i održivog razvoja, dodaje se u priopćenju.

Fiskalna disciplina
Navodi se da je kao preduvjet za aranžman Crna Gora morala ispuniti niz kriterija i provesti ključne reforme koje se odnose na povećanje fiskalnih prihoda i jačanje fiskalne discipline, kontrolu farmaceutskih troškova, poboljšanje upravljanja državnim poduzećima, unapređenje upravljanja otpadom, održivo gospodarenje šumama i podrška obnovljivim izvorima energije.

“S tim u vezi usvojene su izmjene i dopune Zakona o trošarinama koje uključuju povećanje minimalne trošarine na duhan i uvođenje trošarina na šećer, kakao i sladoledne proizvode te na negazirana pića s dodatkom šećera, kao i izmjenama i dopunama Zakona o igrama na sreću, u svrhu povećanja naknada za koncesionare internetskih igara na sreću”, stoji u priopćenju.

Komentirajte prvi

New Report

Close