Crnoj Gori je potrebna nova strategija rasta, temeljena na produktivnosti i povećanju ljudskog kapitala uz očuvanje prirodnih resursa, smatraju u Svjetskoj banci (SB).
SB je u utorak u Podgorici predstavio Ekonomski memorandum za Crnu Goru pod naslovom Prema strategiji održivog rasta, koji naglašava potrebu da država radi na održivijoj strategiji rasta, kako bi ubrzala konvergenciju prema životnom standardu EU.
Održivi rast
“Unatoč značajnom napretku u proteklom desetljeću, predviđa se da će, ako Crna Gora nastavi sa svojim stopama rasta od prije pandemije koronavirusa, biti potrebno gotovo 40 godina da prosječni prihod građana Crne Gore dostigne prosječne razine prihoda u EU,” rečeno je u izjavi, prenosi agencija Mina-businessi
Kako bi prevladala ovaj izazov, Crnoj Gori je potrebna nova strategija, strategija održivijeg rasta, zasnovana na produktivnosti i povećanju ljudskog kapitala uz očuvanje prirodnih resursa.
Viši ekonomist SB za Crnu Goru i koautor izvještaja Marc Schiffbauer kazao je da se dosadašnja strategija rasta Crne Gore u velikoj mjeri oslanjala na privlačenje velikih investicija u sektorima poput transporta, energetike i turizma.
“Iako je to dovelo do privremenog širenja izgradnje, često nije bilo popraćeno rastom produktivnosti, što je rezultiralo ograničenim dugoročnim koristima i povećanom osjetljivošću na vanjske šokove”, rekao je Schiffbauer.
Svjetska banka savjetuje uklanjanje regulatornih prepreka, otvaranje novih tržišta te oslobađanje punog potencijala ljudskog kapitala.
Promicanje tržišnog natjecanja kroz ukidanje restriktivnih propisa u uslužnim sektorima moglo bi, primjerice, povećati godišnju stopu rasta Crne Gore za približno 0,4 posto,
Ograničena mobilnost
Osim toga, nejednakost u prihodima u Crnoj Gori ograničava mobilnost. “Osiguravanjem jednakog pristupa kvalitetnom obrazovanju i zdravstvenoj zaštiti, bez obzira na geografski položaj, spol ili socio-ekonomsko porijeklo, Crna Gora će unaprijediti vještine radnika sutrašnjice i iskoristiti puni potencijal svog poduzetničkog talenta”, poručili su.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu