Poznati američki stručnjak za tržište nekretnina dao je savjet za ulaganje – rekao je da treba kupiti kuću i živjeti u njoj dvije godine, zatim kupiti drugu, useliti se u nju i prvu iznajmiti. Ponavljajte postupak dok ne kupite pet kuća u deset godina, stvarajući tako kapital.
Međutim, puno jeftinija i pristupačnija opcija je kupnja nekretnine u Crnoj Gori za iznajmljivanje.
Cijene značajno rastu
Branislav Simović, agent za nekretnine u Crnoj Gori, kaže za Biznis.rs da su cijene kuća i stanova značajno porasle posljednjih godina, posebno od dolaska ruskih i ukrajinskih državljana nakon rata.
“Cijene nekretnina u Crnoj Gori, posebno na primorju, variraju i zavise od mnogo faktora – lokacije, vrste i stanja same nekretnine. U ponudi je dosta kuća koje se prodaju po nižim cijenama od realnih, jer su upravo Rusi i Ukrajinci kupovali nekretnine koje im više nisu bile potrebne”, ističe Simović.
U Budvi se cijene stanova kreću od 1.500 do 3.000 eura po kvadratu, dok kuće mogu varirati od 2.000 do 4.500 eura po kvadratu, ovisno o blizini mora i kvaliteti gradnje.
Kotor, koji se nalazi na listi najposjećenijih mediteranskih gradova, ima nešto niže cijene nekretnina u odnosu na Budvu. Prosječna cijena stanova je između 1.500 i 2.500 eura po četvornom metru, dok su cijene kuća od 2.000 do 4.000 eura.
Tivat je još raznolikiji s cijenama stanova od 1.800 do 3.500 eura po četvornom metru, posebno u blizini luksuzne marine Porto Montenegro. Kuće u ovom gradu možete kupiti po cijenama od 2.500 pa čak i do 5.000 eura po kvadratu.
Herceg Novi i okolina su nešto jeftiniji, pa se ovdje može naći stan po cijeni od 1.200 eura po kvadratu. Kuće u ovom dijelu Boke kotorske kreću se od 1.500 do 3.500 eura po četvornom metru.
“Kupnja nekretnine za iznajmljivanje u Crnoj Gori može biti vrlo isplativa investicija iz više razloga. Broj turista je u stalnom porastu. To znači da postoji stalna potražnja za smještajem, posebno tijekom ljetne sezone, ali i tijekom cijele godine u određenim područjima”, objašnjava Simović.
Ističe da je i porezna politika povoljna, jer je porez na nekretnine relativno nizak, a postoje i olakšice za one koji svoje nekretnine iznajmljuju.
“Tržište nekretnina u Crnoj Gori raste, a predviđa se da će cijene nekretnina nastaviti rasti, što znači da možete očekivati povećanje vrijednosti vaše investicije. Ipak, prije nego što se odlučite za kupnju, važno je obratiti pozornost na nekoliko čimbenika.
Nekretnine u turističkim mjestima kao što su Budva, Kotor, Tivat i Herceg Novi popularnije su za iznajmljivanje i mogu donijeti veće prihode. Doduše, troškovi održavanja nekretnine mogu biti različiti, pa ih je važno uzeti u obzir pri izračunu isplativosti”, kaže agent Branko Simović.
Smatra da se apsolutno isplati kupiti nekretninu za iznajmljivanje u Crnoj Gori jer se, primjerice, rate kredita za tu godinu mogu pokriti za samo tri mjeseca godišnje.
“Prosječne cijene u najpopularnijim turističkim gradovima kreću se oko 100 eura za noćenje u srpnju i kolovozu. U rujnu i lipnju one su za nijansu niže, ali sada, zbog produljenog ljeta, nekretninu možete iznajmiti četiri mjeseca godišnje”, ocjenjuje Simović. Iako većina kupaca nekretnine na obali kupuje za gotovinu, ima i onih koji dižu kredite.
Ponuda banaka
Kako je rekla kreditna savjetnica City Expert Snežana Vukmirović, to mogu biti dinarski krediti koji se svrstavaju u investicije i imaju rok otplate od 120 mjeseci. Također možete podići stambeni kredit indeksiran u eurima na rok otplate od 360 mjeseci.
Hipoteka kao sredstvo osiguranja mora biti ustanovljena nad nekretninama koje se nalaze na teritoriju Srbije. Učešće klijenta u kupnji nekretnine u inozemstvu mora iznositi najmanje 30 posto.
Treba naglasiti da državljani Srbije mogu kupovati nekretnine u svim državama s kojima Srbija ima reciprocitet, a to podrazumijeva pravo fizičke ili pravne osobe iz strane države da stekne nekretninu u Srbiji, ali pod uvjetima iz koje državljani Srbije mogu steći nekretnine u toj zemlji
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu