Stanovi u susjedstvu sve skuplji: Kvaliteta ne odgovara cijenama

Autor: Poslovni dnevnik , 29. listopad 2024. u 22:00
Prema službenoj statistici, prosječna cijena kvadrata stanova u Podgorici je 1820 eura, a u stvarnosti su cijene više/Shutterstock

Od 2019. do danas cijene nekretnina u Crnoj Gori porasle su prosječno više od 60 posto.

Cijene kvadrata stana u Crnoj Gori variraju, ali je prosjek u glavnom gradu dostigao cifru od 2000 eura po kvadratu. Najtraženiji dio grada je Preko Morača, gdje cijena kvadrata prelazi 2400 eura. Unatoč visokim cijenama, potražnja ne opada.

Iako cijene nekretnina u Crnoj Gori vrtoglavo rastu, to nije smanjilo potražnju. Sve što je izgrađeno se prodaje, uglavnom prije završetka gradnje. Prema službenoj statistici, prosječna cijena kvadrata stanova u Podgorici je 1820 eura. U stvarnosti su cijene znatno više.

“Danas ćete u Podgorici jako teško naći kvadratni metar stana ispod 2000 eura. Na Starom aerodromu, na Zabjelu, one su oko 2000 eura, iza Titeksa ima nekih manjih objekata koji se grade od 1850 do 2000 eura, dio oko City kvarta je preko 2400 eura. Tako da imamo konstantan kontinuirani rast”, kaže za TVCG Mile Gujić, predsjednik Udruženja građevinarstva PKCG.

Najveći dobitnici banke
Od 2019. do danas cijene nekretnina u Crnoj Gori porasle su više od 60 posto. “Cijene ne bi bile na toj razini da potražnja nije velika, ove godine je smanjen broj građevinskih dozvola, investitori su očekivali da je bum prošao, da će se potražnja smanjiti, ali potražnja je i dalje veća od ponude”, kaže Stefan Mišković iz Udruženja agencija za promet nekretninama. No, visoka prodajna cijena ne odgovara kvaliteti gradnje, smatra arhitektica Sonja Dragović iz udruge KANA.

“Nova stambena naselja u Podgorici često imaju niz problema, nisu adekvatno komunalno opremljena, nemaju adekvatne javne površine, nemamo dovoljno novih površina, nemamo sve javne funkcije koje su potrebne za određena nova područja. To je problem koji će u budućnosti biti sve izraženiji i to je nešto s čime se moramo suočiti”, kazao je Dragović. I dok tržište diktira tempo i logiku stanogradnje, najveći dobitnici u toj priči su banke.

Samo prošle godine banke su kroz kredite plasirale 121 milijun eura, što je 14,1 posto ukupnih kredita kroz stambene kredite, kaže Gujić. KANA zaključuje da se politika prostornog uređenja nije bavila dobrim životnim uvjetima te da je vrijeme da se potrebe ljudi stave ispred profita. Da osiguravanje krova nad glavom za prosječnog građanina postaje nemoguća misija, više puta je ukazalo i Udruženje podstanara, prema čijim je podacima 40 tisuća obitelji u Crnoj Gori stambeno nezbrinuto.

Tržište nekretnina u Crnoj Gori i dalje je aktivno, a cijene pokazuju stabilnost, unatoč povremenim špekulacijama u medijima. Veselin Dragaš, predsjednik Udruženja agencija za nekretnine Crne Gore, u razgovoru za Pobjedu objašnjava da se u kratkom roku ne može očekivati ​​značajniji pad cijena.

Nedostatna regulativa
Dragaš ističe da tržište nekretnina ne reagira odmah na promjene potražnje, već je potrebno duže razdoblje smanjene potražnje kako bi cijene pale. U Crnoj Gori postoje ekskluzivne lokacije poput Tivta, Herceg Novog i Budve, gdje cijene idu i do 10.000 eura po četvornom metru.

Osim aktualnih tržišnih trendova, Dragaš ističe ključne probleme kao što su nelojalna konkurencija i nepostojanje zakonske regulative koja bi zaštitila kupce, prodavatelje i agencije. Iako se očekuje pad cijena najma zbog smanjenog interesa ruskih i ukrajinskih građana, naglašava kako je malo vjerojatan značajniji pad cijena stanova dok je potražnja velika.

Dragaš objašnjava da se u medijima često pojavljuju netočne informacije koje javnost mogu dovesti u zabludu. Mnogi podaci o prometu nekretnina dolaze iz izvora koji ne uzimaju u obzir sve transakcije, pa tako ni one u gotovini.

Prema njegovim riječima, cijene nekretnina u Podgorici ne pokazuju značajnije promjene, sve dok je potražnja velika. Također, ističe potrebu donošenja zakonske regulative koja će uvesti red u posredovanje u prometu nekretninama, posebice s obzirom na veliki broj ilegalnih agenata.

Komentirajte prvi

New Report

Close