Singapurska luka Tuas zainteresirana je za suradnju s Lukom Bar, priopćeno je nakon sastanka premijera Milojka Spajića s ministricom trgovinskih odnosa Singapura Grace Fu.
“Samo nekoliko stotina radnika na površini od 1337 hektara (veličine oko 3200 nogometnih igrališta), brine o milijunima kontejnera i stotinama brodova – ovo je luka budućnosti u kojoj Singapur već živi. Na funkcioniranje, naizgled jednostavnog, a zapravo vrlo složenog automatiziranog procesa uvjerio se i predsjednik Vlade Crne Gore Milojko Spajić, koji je nakon sastanka s ministricom za trgovinske odnose Singapura Grace Fu posjetio luku Tuas”, priopćila je Vlada Crne Gore, a prenosi agencija Mina-business.
Ozbiljno čvorište
Kako navode, cilj ambicioznog projekta je da Tuas kroz nekoliko faza postane najveća automatizirana luka na svijetu, a u samo godinu dana povećali su kapacitet za 40 posto. Osim toga, smanjili su i emisiju štetnih plinova, jer se za većinu posla koristi energija iz obnovljivih izvora – do 2050. žele da luka bude ugljično neutralna.
“Mi smo mala zemlja i imamo ograničeno domaće tržište, ali kombinacijom luke i zračne luke osigurali smo dolazak ogromnog broja velikih kompanija iz inozemstva, jer možemo zadovoljiti gotovo sve zahtjeve. Postali smo čvorište, a veza nam je omogućila razvoj gospodarstva, sada ga nastavljamo korištenjem modernih tehnologija, kao što je to slučaj u luci Tuas”, rekao je ministar Fu, koji je također zadužen za održivost i okoliš u. singapurske vlade, tijekom sastanka.
Singapurska luka posluje u 45 zemalja, na 179 lokacija i ima 66 terminala. Tu ne žele stati, kazao je u razgovoru premijeru Spajiću izvršni direktor PSA Internationala Ong Kim Pong.
Zainteresirani su i za suradnju s Lukom Bar, koja bi mogla biti slično čvorište za Balkan i šire.
Potencijal Luke Bar
“Luka u Baru nije valorizirana na adekvatan način, ali ima veliki potencijal. Postoji željeznička veza sa zemljama Europske unije, a uz financijsku potporu EU ulazimo u obnovu te infrastrukture. Izgradnjom autoputa dodatno ćemo unaprijediti povezanost i time omogućiti da se iskoristi puni potencijal luke Bar”, naglasio je Spajić u razgovoru.
Luka u Singapuru i dalje privlači velik broj izravnih stranih ulaganja, a ministrica Fu objasnila je zašto tvrtke vole poslovati u toj zemlji.
“Kompanije imaju povjerenja u singapurski sustav, da se ovdje sve radi po pravilima, da nema korupcije i to je naša najveća prednost. Recimo, ako želite poslovati u jugoistočnoj Aziji, ovdje ćete dobiti znanje i upute kako to pokrenuti, zato veliki broj velikih poslova u regiji kreće iz Singapura”, naglasio je Fu.
Premijer Spajić je zaključio da Crna Gora zbog malog domaćeg tržišta mora povećati broj vanjskih zahtjeva, a jačanje vladavine prava promijenit će imidž zemlje u očima vjerodostojnih multinacionalnih kompanija.
Na sjevernoj obali Jadranskog mora Luka Bar ima veliku konkurenciju. Ispred najveće crnogorske luke, odavno su luke Rijeka, Koper i Ploče. I susjedna Albanija ulaže ogromna sredstva u novu trgovačku luku u blizini Drača.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu