Moody’s nakon jedanaest godina povećao kreditni rejting Crne Gore

Autor: Poslovni dnevnik , 01. listopad 2024. u 07:00
Crna Gora je posljednji put imala rejting Ba3, sa stabilnim izgledima, pomalo davne 2013. godine/Shutterstock

Napredak se posebno ogleda u domeni fiskalne politike i ekonomskih reformi.

Međunarodna bonitetna agencija Moody’s prvi je put nakon 2013. godine povećala kreditni rejting Crne Gore s B1 na Ba3, sa stabilnim izgledima, priopćeno je iz Ministarstva financija.

“Agencija je potvrdila da je povećanje rejtinga Crne Gore rezultat snažnih srednjoročnih izgleda rasta i poboljšanja fiskalne stabilnosti zemlje, uslijed nižeg javnog duga i smanjenja fiskalnih rizika vezanih za završetak autoputa Bar-Boljare”, navodi se u priopćenju.

Ulaganja i reforme
Moody’s navodi da značajna javna i privatna ulaganja u kombinaciji s provedbom strukturnih reformi Europske unije (EU), u kontekstu Novog plana rasta za Zapadni Balkan, podržavaju solidne srednjoročne projekcije rasta.

Poboljšanje kreditnog rejtinga, kako su rekli iz Ministarstva, predstavlja potvrdu stabilnosti i napretka koji je Crna Gora ostvarila, a on se, kako ocjenjuju u renomiranoj kreditnoj agenciji, posebno ogleda u domeni fiskalne politike i ekonomskih reformi, što potvrđuje da Crna Gora postaje predvidljiva i stabilna.

Investicije su ključ

Investicije će ostati ključni pokretač rasta, s obzirom na projekte u sektoru turizma i energetike, kao i prometne infrastrukture.

“Budući da stabilni izgledi odražavaju ekonomsku otpornost Crne Gore, očekivanja Moody’sa su da će investicije ostati ključni pokretač rasta, s obzirom na projekte u sektoru turizma i energetike, kao i prometne infrastrukture, što nas u Vladi čini još odlučnijima da raditi na pozicioniranju “Crna Gora je u samom vrhu ljestvice najatraktivnijih zemalja za ulaganje”, kazali su iz Ministarstva.

Također se očekuje da će ulaganja biti podržana daljnjim napretkom u reformama vezanim uz EU, u okviru Novog plana rasta za Zapadni Balkan.

Istodobno, daljnja ekonomska integracija s EU će, smatraju analitičari Moody’sa, poboljšati realni potencijal rasta Crne Gore, koji se procjenjuje na tri posto u srednjem roku, što će ubrzati konvergenciju dohotka sa zemljama EU.

“Ovaj podatak dobiva na značaju, posebno u kontekstu ostvarivanja ključnog vanjskopolitičkog cilja priključenja Crne Gore europskoj obitelji.

Stoga je utvrđeno da se nastavljaju pozitivni fiskalni trendovi, te da je tijekom prvih sedam mjeseci ove godine došlo do snažnog rasta proračunskih prihoda, kako u odnosu na plan, tako i u odnosu na isto razdoblje prošle godine”, precizirao je. ministarstvo.

Time je Crna Gora u razdoblju siječanj-srpanj ostvarila proračunski suficit od 0,6 posto bruto domaćeg proizvoda (BDP), umjesto planiranog deficita od 2,4 posto BDP-a. Ministarstvo je podsjetilo da je Crna Gora posljednji put imala rejting Ba3, sa stabilnim izgledima, 2013. godine.

Kako dodaju, poboljšani kreditni rejting od strane vjerodostojne međunarodne agencije, osim što je potvrda stabilnosti javnih financija i odgovorne ekonomske politike Vlade, ukazuje da sve mjere koje poduzima 44. Vlada čine zemlju zapaženom i konkurent za investitore.

“Konačno, poboljšanje kreditnog rejtinga od strane dvije najutjecajnije međunarodne rejting agencije u roku od mjesec dana potvrda je da je Crna Gora na dobrom putu kada je riječ o ekonomskim politikama i razvojnim procesima koji se provode u prethodnih deset mjeseci i ohrabruje. da, ubrzanom dinamikom, nastavimo u istom smjeru”, zaključuje se u priopćenju.

Spajić optimist
Premijer Spajić izrazio je zadovoljstvo rastom rejtinga. “Moody’s je nakon više od desetljeća povećao kreditni rejting Crne Gore sa B1 na Ba3. Ovo je sjajna vijest za sve naše građane jer znači manje kamate stope na kredite za gospodarstvo i stanovništvo, godišnje uštede od oko 30 milijuna eura koje možemo usmjeriti u izgradnju infrastrukture i jasan signal za nove investicije koje će donijeti nova, dobro plaćena radna mjesta”, napisao je Spajić na platformi X.

Kazao je da je sada svima jasno da odgovorno upravljaju javnim financijama i da su “svi naši gospodarski programi održivi”.

Komentirajte prvi

New Report

Close