Ministarstvo financija razmatra mogućnost izdavanja dugoročnih obveznica na domaćem tržištu koje bi mogli kupovati građani i pravne osobe, rečeno je “Vijestima” iz ovog resora.
Razlozi za razmatranje ove ideje su što Vlada ove godine mora vratiti 475 milijuna eura starih kredita koji su dospjeli na naplatu i kamate na te iznose, što domaće i inozemne banke nude Vladi kredite po efektivnim kamatama većim od 10 posto, dokiIstovremeno građani i gospodarstvo imaju depozite u bankama od 5,2 milijarde eura, a prosječna kamata, prema podacima CBCG za siječanj, na depozite oročene preko pet godina iznosi 1,64 posto.
Crna Gora bi tako krenula primjerom Hrvatske koja se u veljači izdavanjem domaćih obveznica zadužila za 1,85 milijardi eura, a kupci će imati prinos od 3,65 posto.
Prilika za građane
Predsjednik Uprave Hipotekarne banke Esad Zaimović je za “Vijesti” na ovu temu rekao da ima prostora za izdavanje domaćih obveznica jer postoji višak depozita u bankama, ali da postoje i rizici zbog čega bi trebalo sve pažljivo analizirati i pripremiti.
Tripko Krgović, član Savjeta Crnogorske udruge malih dioničara (CAMA), čiji su članovi vrlo aktivni na tržištu kapitala, rekao je kako očekuje veliki interes za kupnju tih obveznica, kako bi se država jeftinije zadužila, a kupci bi imali veći povrat nego da taj novac drže u bankama.
Izvršna direktorica Montenegroberze Milena Vučinić kazala je da ta institucija ima tehnički i kadrovski potencijal da provede ovaj postupak, te da je to dobra ideja koja bi doprinijela većoj aktivnosti na tržištu kapitala.
Montenegroberza spremna
Vučinić navodi da je Montenegroberza uspješno završila primarni plasman obveznica za državu 2014. i 2019. godine, tako da ima iskustva u obavljanju tog posla.
“Gospodarstvo i građani polažu novac u banke uz niske kamate ili ga samo čuvaju bez roka i prava na prihode u obliku kamata. Vlada bi trebala iskoristiti mogućnost zaduživanja na crnogorskom tržištu kapitala na način da će koristiti slobodna sredstva koja su dostupna kao oročeni depoziti kod banaka i sredstva koja se nalaze u slamaricama”, rekla je Vučinić.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu