Jedna od najvećih crnogorskih privatnih građevinskih kompanija Bemax, promijenila je vlasnika u srpnju ove godine kada je Ivan Ubović za 750.000 eura kupio stopostotni udio od Veselina Kovačevića, koji se do tada u centralnom registru vodio kao službeni vlasnik, objavio je u subotu, 22. listopada portal vijesti.me.
Vrtoglav rast vrijednosti
Navedeno je to u ugovoru o prijenosu udjela kojeg su “Vijesti” dobile iz Uprave prihoda i carina na zahtjev o slobodnom pristupu informacijama. Kompanija Bemax je prema službenim financijskim izvještajima na kraju prošle godine imala stalnu imovinu u vrijednosti od 120 milijuna eura, ukupan kapital kompanije je procijenjen na 142 milijuna eura, a poduzeće je na računu imalo i čistu neraspoređenu dobit iz ranijih godina u iznosu od 141 milijuna eura. Bemax je lani ostvario neto dobit od 14 milijuna eura, a u 2020., od 27,5 milijuna eura.
Kovačević je prodao svoju firmu za svega 0,5 posto njene vrijednosti, odnosno ukupnog kapitala. Vrijednost za koju je prodana kompanija iznosi svega pet postio prošlogodišnje neto dobiti. Kovačević i Ubović su ugovor prijenosu vlasništva potpisali 1. srpnja pred javnim bilježnikom, a zatim je uz dokumentaciju o izmjeni podataka predan centralnom registru privrednih subjekata čime je postao dio javne dokumentacije. U ugovoru je navedeno da je Kovačević osnovao kompaniju s početnim ulogom od 12 tisuća eura u siječnju 2007. godine, kao i da je naknadno uplatio dodatni ulog od 300.000 eura i na tvrtku prenio nenovčana sredstva u vrijednosti od 437.800 eura.
Kovačevićev uloženi novac i sredstva u kompaniju vrijedila su 749,8 tisuća eura, odnosno nakon 15 godina upravljanja tvrtkom i vrtoglavog rasta njene vrijednosti, Kovačević je na prodajnoj cijeni zaradio svega 200 eura!?
Prema zakonu o porezu na dohodak fizičkih osoba, porez na kapitalnu dobit se računa na razliku između uloženog novca u dionice i udjele poduzeća i iznosa za koji se one prodaju. U ovom slučaju Kovačević bi trebalo platiti porez od devet posto na razliku od 200 eura između vrijednosti njegova ulaganja u kapital i iznosa za koju je prodao poduzeće.
Porijeklo novca
Da je kompaniju prodao po vrijednosti od 142 milijuna eura, na koliko je njen kapital procijenjen samo šest mjeseci ranije u bilanci koju je predao Upravi prihoda i carina, porez bi iznosio 12,8 milijuna eura. Tada bi i Ubović morao dokazati porijeklo svog novca u tom punom iznosu, a ne samo za 750.000 eura.
Ranko Ubović od početka je glasio za stvarnog vlasnika građevinskog diva i svojim je poslovnim i prijateljskim vezama s ranijim vlastima osigurao dobivanje brojnih poslova za kompaniju. Najznačajniji je to što je Bemax bio najveći podizvođač u gradnji dionice auto ceste od Podgorice do Mateševa.
Sumnju da Kovačević ovim ugovorom nije ni prodavao kompaniju već samo svoje ime u registru, pojačava i to što je i sam u studenom prošle godine u emisiji “Načisto” na TV Vijesti kazao da nije jedini vlasnik. Tada je izjavio “da je pored njega neformalni vlasnik Bemaxa Ranko Ubović”, iako se njegovo ime nikada nije spominjalo u dokumentaciji kompanije.
“Uloga Ranka Ubovića je u vezi s organizacijom izvođenja radova i pomoći oko organizacije mehanizacije u čemu je vičan i to dobro poznaje. On radi bez plaće, nije euro uzeo iz firme, što se može vidjeti kroz uvid u novčane tokove”, rekao je Kovačević.
Sklapanjem ovog ugovora, obitelj Ubović je za svega 750.000 eura, postala vlasnik legalnog i čistog kapitala od 142 milijuna eura, od čega odmah može podići 141 milijun iz neraspoređene dobiti. Prema ugovoru Kovačević će svoj dio od 750.000 eura dobiti u ratama u naredne tri godine. Čudno je kako Kovačević nije mogao naći bolju cijenu za ovu veliku i jaku kompaniju, ili je od Ubovića dobio ponudu koja se nije mogla odbiti, zaključuju vijesti.me.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu