Novac za formiranje naftnih rezervi Crna Gora će osigurati iz podrške Europske komisije (EK) i uvođenjem naknade od tri centa po litri na bezolovni benzin, eurodizel i tekući naftni plin, najavilo je Ministarstvo rudarstva, nafte i plina.
Za CDM su kazali da očekuju da će se na ovaj način godišnje osigurati 13 milijuna eura. Ministarstvo je kazalo da je obaveza Crne Gore formirati rezerve naftnih derivata koje bi trebale zadovoljiti tromjesečne potrebe građana i privrede u slučaju poremećaja u opskrbi.
Te rezerve činit će eurodizel, 85 posto, i bezolovni benzin, 15 posto, što odgovara tržišnom udjelu u finalnoj potrošnji ovih derivata, a formirat će ih Uprava za ugljikovodike i uvoznici naftnih derivata.
“Za formiranje rezervi predviđeno je korištenje 7,5 milijuna eura izravne proračunske potpore Crnoj Gori od EK, koja je namijenjena za prevladavanje energetske krize. Dio ovog iznosa će biti iskorišten za adaptaciju državne akumulacije u Baru za potrebe skladištenja rezervi, dok će ostatak biti iskorišten za pribavljanje prve količine rezervi”, navode iz Ministarstva.
Kažu da će se dodatna sredstva osigurati uvođenjem naknade na maloprodajnu cijenu, u iznosu od tri eurocenta po litri naftnih derivata: bezolovnog benzina, eurodizela i ukapljenog naftnog plina. Imajući u vidu potrošnju derivata, uvođenjem naknade očekuju prikupiti sredstva u iznosu od 13 milijuna EURA godišnje.
Dodali su da je Uprava za ugljikovodike dužna formirati dio rezervi koji mora biti dostupan u fizičkom obliku, dok je uvoznicima ostavljena mogućnost odabira oblika u kojem će uskladištiti rezerve – kupnjom ili tzv. “karte” koje predstavljaju ugovor o rezervaciji robe s pravom odustajanja u bilo kojem trenutku tijekom trajanja ugovora.
Očekuje se da će se u idućoj godini formirati dvije trećine ukupne obveze, odnosno iznosa pričuve koji pokriva 60 dana normalne potrošnje.
Važna obavijest:
Sukladno članku 94. Zakona o elektroničkim medijima, komentiranje članaka na web portalu Poslovni.hr dopušteno je samo registriranim korisnicima. Svaki korisnik koji želi komentirati članke obvezan je prethodno se upoznati s Pravilima komentiranja na web portalu Poslovni.hr te sa zabranama propisanim stavkom 2. članka 94. Zakona.Uključite se u raspravu