Crnogorska vlada tražit će isplatu dijela dobiti javnih poduzeća

Autor: Poslovni dnevnik , 15. svibanj 2024. u 22:00
Foto: SHUTTERSTOCK

Javna poduzeća imaju više od 250 milijuna eura akumulirane dobiti.

Crnogorska javna poduzeća imaju više od 250 milijuna eura akumulirane dobiti, a koliko će od toga završiti u državnoj blagajni, odlučit će Vlada na preporuku Ministarstva financija, analizirajući njihovo poslovanje i potrebe za ulaganjima.

“Ministarstvo financija preporučit će Vladi da svoja imovinska prava ostvaruje na isti način kao i prethodnih godina.

Napominjemo da je država u proteklom razdoblju kontinuirano ostvarivala svoja imovinska prava iz vlasništva u trgovačkim društvima, a sukladno Zakonu o gospodarskim društvima i zaključcima koji su doneseni u prethodnom razdoblju – poručeno je Vijestima na pitanje jesu li bi predložio da državna poduzeća uplaćuju dobit u proračun i u kojem postotku.

Što stoji u prijedlogu proračuna?

Prijedlogom proračuna za ovu godinu predviđeno je da prihodi državne riznice od kapitala iznose 54,5 milijuna eura.

EPCG na vrhu
Najviše neraspoređene dobiti ima Elektroprivreda, 95,2 milijuna eura, u kojoj država ima 98 posto kapitala, a slijedi Crnogorski elektroprenosni sistem (CGES) s 90 milijuna eura, u kojem je 55 posto državnog kapitala.

Rudnik ugljena Pljevlja, u kojem državna EPCG ima sto posto kapitala, ima akumuliranu dobit od 41,2 milijuna eura. Neraspoređenu dobit na računima imaju Marina Bar 3,3 milijuna eura, Monteput 4,5 milijuna, Pošta 3,4 milijuna, Morsko dobro 8 milijuna, Budvanska rivijera 3,6 milijuna, Zračne luke 6,9 ​​milijuna eura.

Tvrtka Kontrola letenja Srbije i Crne Gore SMATSA, u kojoj država Crna Gora ima osam posto udjela, ima neraspoređenu dobit od 5,6 milijardi dinara, što je 48 milijuna eura. Udio Crne Gore u toj dobiti bio bi 3,8 milijuna eura.

Prijedlogom proračuna za ovu godinu predviđeno je da prihodi državne riznice od kapitala iznose 54,5 milijuna eura, no moguće je da će se ta brojka povećati ako bude potrebe za novcem.

Najveće državne tvrtke, a to su dionička društva, odluku o raspodjeli dividende donijet će do kraja lipnja na skupštinama dioničara na kojima će glasovati predstavnici Vlade kao dioničara. Nakon toga, sukladno donesenim odlukama, dividenda bi se raspodijelila prema udjelima dioničara.

Iz Ministarstva financija kažu da su od početka godine do kraja travnja ostvarili prihode od kapitala u iznosu od 11,5 milijuna eura, od čega se najveći dio odnosi na isplatu dobiti od Centralne banke (CBCG) za 2022. i lani u iznosu od 9 eura 1,1 milijun eura, a 1,7 milijuna eura prihod države po osnovu kamata.

Bivša Vlada lani je donijela odluku da sve tvrtke u kojima je država većinski vlasnik isplaćuju dividendu u iznosu od 30 posto dobiti iz 2021. i 70 posto dobiti iz 2022. godine. No Vlada je naknadno odobrila da neke tvrtke zbog potrebe ulaganja ne isplaćuju dividende ili ih isplaćuju u nižim iznosima u odnosu na postotke iz odluke.

Likvidnost tvrtki
Iz aktualnog Ministarstva financija kažu da u suradnji s nadležnim ministarstvima analiziraju, ocjenjuju i prate poslovanje svih tvrtki u kojima je država u većinskom vlasništvu.

“Nadzor poslovanja ovih društava uključuje procjenu fiskalnih rizika, koja uvažava i komponentu planiranih investicija i izazove s kojima se tvrtke susreću.

Vlada će, među ostalim, odluke o poduzećima u većinskom državnom vlasništvu donositi na temelju rezultata prethodno navedenih analiza i procjena. Posebno se vodi računa o tome da bilo koja odluka Vlade ne ugrozi likvidnost bilo koje tvrtke iz sektora državnih poduzeća”, navode iz Ministarstva.

Komentirajte prvi

New Report

Close