Crna Gora u susjedstvo najviše izvozi vino i tepihe

Autor: Poslovni.hr , 13. kolovoz 2023. u 22:00
Foto: Shutterstock

Crnogorski proizvodi nedovoljno zastupljeni u BiH, posebno u Federaciji BiH.

Crna Gora na srpsko tržište najviše izvozi svježe vino od grožđa, pojačana vina i mošt, zatim šunke, plećke, svinjsko meso, te novine i časopise. Podaci su to iz dokumenta koji je objavilo Ministarstvo gospodarskog razvoja i turizma.

Iz kategorije kozmetičkih proizvoda, Crna Gora u Srbiju izvozi parfeme i toaletnu vodu, piše u desk analizi izvoza crnogorskih proizvoda na regionalna tržišta (Srbija, Albanija, BiH), na temelju podataka koje je objavio UN Comtrade.

Prehrambeni sektor

Što se tiče tržišta Bosne i Hercegovine, Crna Gora uglavnom izvozi vino i kobasice, dok tepisi i druge podne obloge, knjige i brošure dominiraju domenom kreativnih industrija.

Na tržište Albanije Crna Gora najviše izvozi pivo i vino, dok su iz domene kreativnih industrija najzastupljeniji tepisi, knjige i brošure, kao iu slučaju Bosne i Hercegovine.

Najzastupljeniji i najtraženiji crnogorski prehrambeni proizvodi na srpskom tržištu su pršuta, Nikšićko pivo, vino Plantaže, kao i smrznuta riba proizvođača “Zeta Fiš”.

Zanimljivo je da je trenutna godišnja prodaja pršuta na srpskom tržištu oko 100.000 tona.

Podaci istraživanja pokazuju da crnogorski proizvodi nisu dovoljno zastupljeni u Bosni i Hercegovini, posebno u Federaciji BiH. Iznimka se odnosi na kompaniju Plantaže koje su u svojoj cjenovnoj kategoriji među top tri proizvođača vina na ovom tržištu.

Nikšićko pivo prisutno je u Republici Srpskoj, dok ga na tržištu Federacije BiH gotovo da i nema.

Mesna industrija “Goranović” sa suhomesnatim proizvodima solidno je zastupljena na bh. tržištu, dok se “Franca” uspjela probiti sa konzerviranim proizvodima, ali je nastup slabo pratila promocija.

Ovo tržište predstavlja i “FALKON”, proizvođač krem ​​namaza, koji ima značajan tržišni udio u BiH sa godišnjom prodajom od oko šest tona.

Novi projekti

U informaciji Ministarstva ekonomskog razvoja spominje se i projekt Kuće crnogorskih proizvoda koja bi bila otvorena u Podgorici.

Potencijalni partneri u projektu su Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, Ministarstvo kulture, Privredna komora Crne Gore i Nacionalna turistička organizacija.

Uzimajući u obzir primjere dobre prakse, analizu tržišta kao i vrijednost nacionalnog brenda, asortiman Kuće crnogorskih proizvoda sadržavao bi tradicionalne crnogorske prehrambene proizvode i pića, proizvode kreativnih industrija, dizajna i druge specifične proizvode (kozmetika i prirodni proizvodi).

Prema preliminarnim podacima Uprave za statistiku (MONSTAT), ukupna vanjskotrgovinska razmjena Crne Gore u prvih šest mjeseci iznosila je 2,18 milijardi eura, što je 9,3 posto više u odnosu na isto razdoblje prošle godine.

MONSTAT je objavio da je izvezeno robe u vrijednosti od 370,7 milijuna eura, što je za 3,1 posto manje u odnosu na usporedno razdoblje. Uvoz je bio veći za 12,3 posto i iznosio je 1,81 milijardu eura.

Komentirajte prvi

New Report

Close