Crna Gora će se uskoro suočiti s ozbiljnim manjkom radne snage

Autor: Poslovni dnevnik , 25. listopad 2024. u 06:14
Radna snaga u Crnoj Gori uglavnom koncentrirana u uslužnom sektoru, gdje je zaposleno najviše radnika, oko 77 posto/Shutterstock

28 posto poslodavaca u proizvodnji i 31 posto poslodavaca u ostalim sektorima ima poteškoće u pronalaženju radnika.

Crna Gora će se oko 2030. godine suočiti s ozbiljnim nedostatkom radne snage, zbog čega je potrebno što prije kreirati odgovarajuće politike i mjere kako bi se tržište rada prilagodilo ovim izazovima i spriječile negativne posljedice po ekonomiju.

Glavni tajnik Unije poslodavaca Crne Gore (CPU) Raško Konjević kazao je da je deficit radne snage danas aktuelna tema.

“Ako u narednom razdoblju, i to što prije, nešto ne poduzmemo, vjerujem da će dugoročno ova tema postati ne samo gorući problem, već galopirajuća kriza za poslodavce koju neće moći riješiti. samostalno – rekao je Konjević na konferenciji za novinare povodom predstavljanja publikacije “Tržište rada – deficit radne snage i analiza zapošljavanja stranaca”.

Najteže u turističkoj sezoni
Autorica studije i profesorica na Ekonomskom fakultetu u Podgorici Maja Baćović rekla je da je motiv za izradu ove studije činjenica da na tržištu rada Crne Gore, kao i u mnogim europskim zemljama, postoji deficit radne snage, piše eKapija.

Iscrpio se regionalni bazen

Crnogorski poslodavci primorani sve više razmišljati o alternativi dovođenja radnika iz azijskih i afričkih zemalja, posebno Indije.

“Ovaj deficit posebno je izražen u Crnoj Gori tijekom ljetne turističke sezone, ali i u nekim drugim razdobljima. Slična situacija prisutna je u velikom broju europskih zemalja. Taj manjak može biti posljedica različitih čimbenika, uključujući cikličke promjene, ali i strukturnih izazova koji utječu na tržište rada, poput pada demografskih čimbenika, radne neaktivnosti, nedostatka vještina, nepovoljnih uvjeta rada i izražene mobilnosti radnika – rekla je Baćović.

Prema njezinim riječima, podaci za prvo tromjesečje prošle godine u Europskoj uniji (EU) pokazuju da je 28 posto poslodavaca u proizvodnji i 31 posto poslodavaca u ostalim sektorima prijavilo poteškoće u pronalaženju odgovarajuće radne snage.

Prema njezinim riječima, iako na crnogorskom tržištu u posljednjih 17-18 godina postoje pozitivni trendovi, poput rasta zaposlenosti i smanjenja stope nezaposlenosti, i dalje postoje ozbiljni strukturni problemi.

“Iako se nezaposlenost smanjila, mnogi nezaposleni su dugotrajno nezaposleni zbog neusklađenosti potražnje za radnom snagom i vještina koje nezaposleni posjeduju. Primjerice, 30 posto nezaposlenih traži posao duže od pet godina, a 46 posto traži posao duže od tri godine – kazala je Baćović.

Posebno zabrinjavaju demografske projekcije koje ukazuju na intenzivno starenje stanovništva Crne Gore i smanjenje broja radno sposobnih stanovnika.

“Projekcije pokazuju da će se ovakav trend nastaviti do kraja 21. stoljeća, što će dodatno smanjiti ponudu radne snage. Naša studija se fokusirala na sljedećih 20 godina i pokazala je da će se oko 2030. godine Crna Gora suočiti s ozbiljnim deficitom radne snage, čak i sa sadašnjih 30.000 nezaposlenih – rekla je Baćović.

Uvoz radnika
Autor studije i stručnjak za pitanja migracija Bojan Bugarin rekao je da će Crna Gora problem nedostatka radne snage morati riješiti dovođenjem strane radne snage.

“Prema podacima iz 2010. Hrvatska je izdala oko 2500 radnih dozvola za strance, dok je prošle godine taj broj porastao na 130 tisuća. To pokazuje da se ne samo Hrvatska, već i druge zemlje članice Europske unije (EU), suočavaju s ovim problemom. Zbog toga će Crnoj Gori biti sve teže pronaći radnike odgovarajućeg profila – rekao je Bugarin.

Komentirajte prvi

New Report

Close